24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Smetanka lékařská (Taraxacum officinale auct. non Wigg.)

24.05.2015
Akční máma
Moje definice štěstí??? To, že jsem máma....že své děti miluji a ony milují mne....to, že každý den vstanu a vidím je, cítím je, mohu se jich dotýkat.....prostě to, že jsou...a to je to největší štěstí, co mě v životě potkalo....a proto jsem nekonečně šťastná....

Pampeliška, kdo by jí neznal? Pamatuji na doby, kdy jsem si jako malá holka pletla věnečky do vlasů a vařila z jejích květů na pískovišti a pískala na stopku. Ale jaké skutečné využití má tato bylinka, kterou si nemohly vynachválit již naše babičky?

Popis bylinky:
 
Je to trvalka s dužnatým vřetenovitým kořenem, z něhož vyrůstá přízemní růžice protáhlých listů spolu se stvolem, který nese sytě žluté až světle žluté květenství o velikost 2 až 3 cm. Celá rostlina, zejména pak dutý stvol, obsahuje mléčnou nahořklou tekutinu. Plodem je špičatá nažka zakončená chmýrem.
  
Místo výskytu:
  
Pro mnoho lidí představuje smetanka spíše než léčivou bylinku nepříjemný plevel, který roste prakticky všude, jak na loukách, trávnících, sušších stanovištích, tak i v horských oblastech.
  
Sbíraná část a období:
  
Kořen sbíráme v období od srpna do října, kořen s natí bez květů v období od března do května a listy, ty sbíráme, dokud jsou zelené, zejména pak od května do října.
  
Způsob sběru a sušení:
  
Listy sušíme co nejrychleji na vzdušném a stinném místě.
  
Kořeny vždy vyrýváme, aby nedošlo k jejich poškození! Očistíme je od země, opláchneme, silnější můžeme rozříznout podélně (jiným způsobem nikoliv)!  
 
Sušíme pouze umělým teplem do teploty 50°C. Správně usušený kořen se při pokusu o ohnutí zlomí a na lomu je bílý. Nedosušené kořeny snadno plesnivějí a tmavnou, proto je nutné suché kořeny uchovávat na dostatečně suchém místě. 
 
Léčivé účinky:
 
Smetanka lékařská, kromě toho, že její mladé listy obsahují velké množství vitaminu C,  má i velmi všestranné využití. Vnitřně (jako nálev) se používá při nejrůznějších chorobách jater a močového měchýře, při zánětech žlučníku a střev, poruchách zažívání, nechutenství a cukrovce. Pro své krev pročišťující účinky pomáhá při dně a revmatismu. Zevně se využívá pro kosmetické účely, jako je odstranění nepříjemných uhrů, a dále jako obklady na hemeroidy.
 
Lidé často trpící únavou, ochablostí, celkovou vyčerpaností a nemoci, by měli buď pít šťávu z čerstvých rostlin, anebo podstoupit alespoň 14 denní kúru s čerstvými stvoly, kdy denně sníme pět až šest v syrovém stavu. (Pozor! Před žvýkáním stvolu je nutné nejprve umýt celý stvol i s květem, teprve potom odstranit květ od stvolu.) Stejná kúra napomáhá při chronickém zánětu jater, neboť čerstvé stvoly dokážou regulovat činnost jater a žlučníku, bezbolestně rozpouští žlučníkové kameny.

Použití:
 
Čistící čaj. Na noc dáme do ¼ l studené vody namočit jednu vrchovatou lžičku kořene a druhý den zahřejeme do varu a scedíme. Před a po snídani pijeme tento čaj po doušcích.
 
Pražené kořeny lze použít jako kávovinou náhražku obdobně jako kořen čekanky.
Svařené pampeliškové květy s medem se užívají proti kašli. Na 1 l odvaru nám stačí asi 30-50 květů, může být i více.
 
Čaj na otoky. Jednu vrchovatou čajovou lžičku pampeliškových listů, 1 čajová lžičku šalvěje a sporýše lékařského přelijeme velkým šálkem vařící vody a necháme přikryté 10 minut luhovat. Vše přecedíme a pijeme 2 šálky denně při lymfatických otocích.

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Akční máma

Moje definice štěstí??? To, že jsem máma....že své děti miluji a ony milují mne....to, že každý den vstanu a vidím je, cítím je, mohu se jich dotýkat.....prostě to, že jsou...a to je to největší štěstí, co mě v životě potkalo....a proto jsem nekonečně šťastná....


Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.