Když před několika lety na trh vletěla kniha Projekt štěstí od americké blogerky Gretchen Rubin, strhla se doslova lavina radosti a životního štěstí. Je tomu však i dnes? Nezapomnělo se náhodou na to, co jsme tehdy vyčetli a svatosvatě si přísahali, že se tím budeme řídit? Jste stále o něco šťastnější? Pokud ne, pojďme si to společně připomenout.
Negativní emoce, jako je třeba osamělost, závist nebo pocit viny hrají velmi důležitou roli ve šťastném životě. Představují totiž důležitá znamení toho, že je třeba něco změnit.
Zmíněná kniha vznikla na popud čtenářů stejnojmenného blogu. Původní myšlenka však byla ještě dál. Když totiž jednoho deštivého odpoledne jela autobusem do práce, položila si Gretchen velmi jednoduchou otázku -
„Co vlastně od života chci?“. Hned jí napadlo jediné -
„Chci být o něco šťastnější.“. Po hlavě se tak vrhla do osobního projektu, kdy celý rok věnovala snaze o větší radost ze života, a pak o něm sepsala knihu. Ta se po svém vydání okamžitě vyhoupla na vrchol žebříčku. Jenže jak jsme tak všichni byli zabraní sami do sebe a svého štěstí, zapomněli jsme se možná podívat na to, kdo za celým dílem stojí.
Kdo je Gretchen Rubin a čím se zabývá zrovna teď?
Pracujte víc, abyste dokázali ocenit svůj běžný den.
Peníze jsou dobrý sluha, nicméně špatný pán.
Dnes 51 letá autorka vystudovala právo na univerzitě v Yale, avšak brzy poté se začala věnovat
psaní knih o osobním rozvoji. Ty však pojímá trochu jinak, než ostatní. Všechny cesty, které najdete v jejích dílech, absolvovala sama a tím vnáší velmi osobní vhled. Díky ní víte, že
lze dosáhnout téměř čehokoliv, má-li to pro vás a váš život smysl. Americká FastCompany ji jmenovala jednou ze 100 nejkreativnějších lidí v oblasti businessu. Je členkou seznamu SuperSoul 100 – ten je dílem světoznámé Oprah Winfrey a sjednocuje ty, kteří využívají svůj vliv k šíření a pozvednutí lidskosti. Potkala se s Dalai Lamou.
Opravdu potřebuji 50 prsty malovaných obrázků svého dítěte nebo mi stačí jen jeden pro zachycení vzpomínky? Takové připomínky totiž fungují nejlépe, jsou-li pečlivě vybírány (a pokud nezaberou celý prostor).
Přijměte sami sebe a očekávejte od sebe víc.
U nás dosud vyšly knihy dvě – zmíněný
Projekt štěstí a
Zvyk není železná košile, která čtenářům pomáhá oprostit se od špatných návyků.
Zlepšíte tak nejen svůj vztah k jídlu, práci a povinnostem, ale především k sobě samým. V zahraničí má portfolio samozřejmě širší, a to o díla s názvy
Happier at home (o rodinných a partnerských vtazích) a nejnovější
The four tendencies (o pochopení sebe samých a lidí kolem nás). Všechna díla, kromě posledního, které je zatím pouze v předprodeji, se stala bestsellery.
Zdroj foto: gretchenrubin.com