Spousta holek a dam si myslí, že když jsou štíhlé, jsou zároveň taky atraktivní a sexy. To ale nemusí být vždycky 100% pravda – hodně totiž záleží na tom, jak se ke své štíhlé postavě propracujete.
V zásadě existují dvě cesty ke štíhlé postavě (pomineme-li situace, kdy je dívka hubená kvůli nějaké nemoci): omezení příjmu potravy nebo dodržování zdravého životního stylu. Zatímco ta první je jednodušší, často rychlejší a pohodlnější, ta druhá je těžká, zdlouhavá a trnitá. Zato ale vede k mnohem lepší výsledkům.
Omezení příjmu potravy nejen, že je z dlouhodobého hlediska pro tělo nezdravé, ale takto hubená dívka ani nevypadá příliš dobře. Chybí jí životní energie, je ospalá, trpí na špatné nálady a ani po fyzické stránce to není úplně ono. Povislý zadek, ochablé svaly a vylézající kosti totiž nejsou nic, co by (vyjma pár módním návrhářům) někomu skutečně imponovalo.
Dodržování zdravého životního stylu je něco úplně jiného. Dívka přijímá potravu stejně, jako „normální člověk“ – jen se vyhýbá zbytečným a prázdným kaloriím, nadměrnému příjmu cukrů a pravidelně cvičí. Ke štíhlé postavě se dopracuje taky – jen vypadá mnohem zdravěji, živěji a sama se cítí lépe. Navíc vám většina chlapů potvrdí, že lehce osvalená a zpevněná žena je mnohem víc sexy, než pohublá vychrtlinka.
Jak se ale k takto štíhlé a sexy postavě dopracovat? Stačí dodržovat tato 3 základní pravidla:
1. Omezte jednoduché cukry
Čokolády, tyčinky, sušenky nebo slazené nápoje – to vše je zdrojem tzv. monosacharidů a disacharidů, laicky jednoduchých cukrů. Na obalech potravin je hledejte v kategorii sacharidy, pod označením „z toho cukry“. Jednoduchých cukrů by ve vašem jídelníčku mělo být pokud možno co nejméně – konzumovat byste je měla vlastně jenom na snídani nebo po těžkém tréninku, kdy je potřeba doplnit hladinu cukru v těle. Kdykoliv jindy nemají moc smysl.
Celkově by měl příjem jednoduchých cukrů představovat jen asi 20% z celkového příjmu sacharidů. Pokud tedy denně přijmete 200 g sacharidů (což je pro 60 kg vážící ženu s lehkou fyzickou zátěží zcela dostačující), pak by jednoduchých cukrů mělo být jen 40 g! Schválně si zkuste někdy spočítat, kolik jich denně zkonzumujete vy.
2. Nejezte navečer sacharidy
V předchozím bodě jsme si naznačili, že člověk by měl přijmout zhruba 3 g sacharidů na kg tělesné hmotnosti denně. Neberte to jako dogma – pokud máte fyzickou práci a 4x týdně intenzivně cvičíte, můžete jich přijmout více. 3 g odpovídají jedinci s fyzicky nenáročným zaměstnáním a lehkou sportovní aktivitou.
60 kg vážící žena by tedy měla přijmout zhruba 180-240g sacharidů denně. Snažte se tyto sacharidy co nejvíce tlačit k první polovině dne – největší porci snězte na snídani, menší pak na oběd. Odpoledne a navečer už se sacharidům spíše vyhýbejte – takový kousek ryby se zeleninovým salátem je večeří šampionů. Budete až překvapená, jak toto pravidlo pomáhá.
Není štíhlost jako štíhlost (Zdroj: dailymail.co.uk a lascana-shop.cz)
3. Cvičte alespoň trošku
Samotné zlepšení jídelníčku k dokonalé postavě nevede – je potřeba k tomu přidat i trošku pohybu. Ze začátku stačí opravdu málo: jestliže jste jste doteďka nic nedělala, tak nahraďte výtah chozením po schodech a do práce choďte aspoň kousek pěšky.
Časem se můžete pustit do skutečného cvičení – skvělé jsou pro začátek třeba 30denní výzvy. Známe dívky, které díky 30denní dřepové výzvě zhubly i několik kg a perfektně si vytvarovaly stehna a zadeček – aniž by přitom jakkoliv sáhly na svůj jídelníček.
Jestliže jste zapřisáhlým odpůrcem posiloven, pořiďte si domů třeba TRX – můžete na něm cvičit kdykoliv ve volné chvilce. Vhod vám přijde i cyklotrenažer nebo rotoped – když si k ježdění pustíte oblíbenou hudbu nebo nenáročný film, uteče vám kýžená hodinka jak voda.
A ten výsledek, ten za tu dřinu skutečně stojí.