Nelze si nevšimnout, že Blogerky.cz jsou plné nejrůznějších testů kosmetiky, oděvních doplňků, botiček i šatiček. Texty jsou samozřejmě doprovázeny fotografiemi, ovšem je třeba podotknout, že ty nejsou vždy úplně povedené (čest výjimkám!). A přitom udělat dobrou, jak se říká odborně, produktovou fotografii pro účely blogování je docela snadné, nedá to o nic víc práce, ani to nestojí majlant. V tomto článku si tedy ukážeme, jak na to.
Tři správné kroky
Nejprve si ukážeme, kudy cesta nevede. Poté společně projdeme všechny záludné křižovatky, abychom si na každé z nich ukázali směr, jímž je třeba se vydat. Následuje tedy ukázka, která by se dala nazvat „Všechno špatně“.
Možná jsem to s ukázkovou fotografií trochu přehnal, nicméně školení má být názorné, tudíž se toho nebojme a pojďme k první chybě – pozadí, prostředí. V minulém článku jsem psal o fotografickém vidění, o tom, že při fotografování je třeba koukat nejen na snímaný objekt zájmu, ale také na pozadí a okolí fotografie. V našem prvním příkladu fotograf pozadí evidentně „zasklil“.
Náprava je samozřejmě velmi jednoduchá. Odstraňte všechny rušivé elementy a předměty, které fotíte, umístěte na jednoduchou podložku, která by ale neměla být vizuálně atraktivnější než samotné objekty vašeho zájmu. Jako výborný příklad bych Vám doporučil mrknout na první dvě fotografie z tohoto článku blogerky Stannah. Zároveň si všimněte, že třetí snímek už má mírně rušivé pozadí (byť taková hrůza, jaké jsem se dopustil já u horního příkladu, to rozhodně není).
Poučil jsem se z toho i já a můj snímek nyní vypadá takto:
Nyní je pozadí téměř zcela bílé. Vyrobil jsem ho naprosto jednoduše, z běžného papíru A4, spíše raději A3, který položíte na stůl a zadní konec zvednete a něčím podepřete… Je to nejjednodušší forma pozadí, kterou nikdy nic nezkazíte.
Fotografie ale stále není dobrá. Moji Igráčci se jaksi divně kácí – prostřední jsou vcelku v pohodě, ale ti krajní! Tak to přece ve skutečnosti nevypadá! Ano, máte pravdu. A víte, kde je problém? V širokém ohnisku objektivu. Že je ta fotka vyfocena mobilem? Mobily, jak známo, mají obvykle široké ohnisko objektivu, které sice zabere spoustu prostoru, nicméně na focení podobných věcí se skoro vůbec nehodí. Bude to chtít foťák…
Nemějte obavy, nemusíte si hned brát úvěr na zrcadlovku (i když ta by byla nejlepší), stačí obyčejný kompakt – ale se zoomem. Má-li troj- až pětinásobný rozsah, vyzoomujte jej na maximum a zkuste snímek udělat znovu.
Ejhle, evidentně to pomohlo! Jasně, musely jste jít kousek dál, zvětšit odstup při focení, to by snad ale neměl být žádný problém.
Zapamatujte si tedy: Cokoliv chcete fotit tak, aby to vypadalo reálně – čili aby se na snímku nebortila perspektiva – pracujte s delším ohniskem objektivu (s vyzoomovaným foťákem). S mobilem to fakt nepůjde.
Ostatně platí to například i pro focení lidí. Zkuste si někdy udělat malý test a vyfotit portrét oním širokáčem z mobilu a poté vyzoomovaným foťákem – určitě poznáte rozdíl.
Světlo je základ
Už nám to začíná vypadat docela dobře, fotografii ale chybí ještě jedna zásadní věc: dobré světlo. Zatím jsem nechal foťák, ať si dělá, co jeho automatika uzná za vhodné, a ta, protože jsem snímek fotil doma v přítmí kuchyně, samozřejmě spustila blesk foťáku. Vestavěný blesk každého fotoaparátu (zmíněné zrcadlovky nevyjímaje) má dvě nepříjemné vlastnosti: Jednak je to přímé světlo ve směru optické osy, čili ve směru focení. Snímky při takovém osvětlení působí ploše – mnohem lepší je boční světlo, které je plastické. No a za druhé, světlo blesku je ostré a vytváří hluboké stíny se stejně ostrými hranami. Co s tím? Vypnout blesk…
Čím teď budete „svítit“? Denním světlem přece.
Fotťte na stole u okna, ideálně když je venku oblačno. Bude-li vám na focené předměty svítit ostré slunce, bude to vypadat podobně jako s tím bleskem. V tomto případě ale můžete narazit – a velmi pravděpodobně také narazíte – na problém dlouhých časů. Světla od okna většinou není moc a při focení z ruky bez blesku můžete mít snímky rozmazané. Jedinou pomocí je použití stativu. Nelekejte se! Stačí obyčejný malý stativ, mnohdy poslouží i stolní stativ. Nesmíte ale zapomenout fotit na samospoušť – kdybyste mačkaly spoušť „klasicky“, i na pevném stativu můžete snímek rozhýbat.
Takže máme tady poslední výtvor:
Co vy na to? To už by docela šlo, viďte? Rozdíl oproti první fotografii je nebetyčný a nedalo to skoro žádnou práci navíc. Shrňme si tedy na závěr hlavní zásady pro dobrý produktový snímek v bodech. Jsou jen tři:
– Věnujte pozornost pozadí. Nic nezkazíte čistým bílým papírem
– Foťte foťákem s vyzoomovaným objektivem. Mobil si tentokrát nechte na telefonování
– Nefoťte s bleskem, ale využívejte denního světla u okna. Asi budete potřebovat stativ
Další podrobné informace o fotografování a fotoaparátech Nikon najdete na webu Nikon.cz nebo Nikonblog.cz Petr Lindner
Nikonblog.cz