24.04.2017 | GetTheLouk

Kamufláž

Mr. Kriss: Řídím se instinktem a dělám, co mě baví v daný moment

13.09.2018

Foto: Kristián Mensa
Tanečník s kreativním pohledem na svět. Výtvarník, který ve svém umění zapojuje i nevšední prvky jako slámu nebo preclík. Nevěří v nudu a zhruba v patnácti pochopil, že odlišovat se ve stádu je výhoda. A tak odhodil stud a nasadil hrdost. Výsledkem je, že se vrhá po hlavě do všeho, co k němu přichází. Díky tomu má Kristián Mensa, s kořeny v Ghaně, za sebou studium v Americe a před sebou studium v Berlíně. Jeho kreativity si všimli také světově významné žebříčky mladých inspirativních lidí. Svůj úspěch přitom vnímá "jenom“ jako bonus. Rozhovor s Kristiánem je skvělou inspirací, jak si beze studu jít svou cestou úspěchu, s trpělivostí a originalitou. ;-)

WEB: www.mrkriss.com
IG: @mr.kriss
FB: World by Kriss

Foto: Kristián Mensa

Ahoj Kristiáne, ty patříš díky své originální výtvarné tvorbě a tanci k inspirativním domácím umělcům. V loňském roce jsi v anketě Czech Blog Awards 2017 také získal prvenství v nové kategorii Ynspirology Award. V šestnácti jsi rok studoval v Americe a teď se chystáš k dalšímu studiu v zahraničí. A na Instagramu Tě sleduje přes 55 tisíc fanoušků. A to je jen příklad Tvých dosavadních tvůrčích úspěchů. Jak se stalo, že ve dvaceti letech máš toho tolik za sebou a v podstatě se samým úspěchem, i na mezinárodní scéně. To není úplně běžný příběh českého teenagera.  Povíš nám k tomu víc?
Děkuji za kompliment. V “běžný příběh” nevěřím, protože každý jsme už od narození unikátní jednotky, které jinak přemýšlí a pohlíží na svět. Řídím se instinktem a dělám, co mě baví v daný moment. Momentem myslím opravdu moment, podobně jako když se dítě rozhodne skočit do louže. Nepřemýšlím o tom a doslova do toho skočím po hlavě. (Takto jsem se rozhodl pro Ameriku). Dnešní svět nám nabízí nedozírné množství aktivit a činností. Proto nevěřím ani v nudu. Tu si člověk tvoří sám svojí pasivitou. No a ten “úspěch” je už jen třešnička na dortu, takový motůrek, který mě veze rychleji, než vlastní nohy. Ale většinou jdu stále po svých a motůrek slávy nechávám pracovat samostatně.

Bylo těžké se takto prosadit?  
Ne. V dnešní době stačí popadnout telefon, zajít do nejbližší kavárny s wifinou a člověk má u nohou celý svět. Skoro. Jediné úskalí je trpělivost a originalita.

Foto: Kristián Mensa

Svou vizáží nezapřeš africké kořeny. Prozradíš nám, kam sahají?  
Ano, jsou to ty kudrnaté vlasy a africký temperament v krvi, které odkazují na čtvrtinový původ z Ghany.

Jaké to pro Tebe bylo vyrůstat v Čechách, kde lidé nejsou vždycky tolerantní?
Základka byla občas k nevydržení, ale po nějaké době jsem si na přezdívky typu “mechorost” zvykl. Okolo patnácti přišel moment, kdy si člověk uvědomí, že jakákoliv odlišnost je ve stádu výhodou. Tak jsem shodil kabát studu a nasadil přirozenou hrdost (čti barevné africké košile).

Zmínili jsme, že chceš znovu vyrazit za studiem do zahraničí. Už víš kdy, kam a co budeš studovat?
Stěhuji se do Berlína přesně za týden. Hlavní důvod je opuštění komfortní zóny a nová zkušenost. Budu studovat uměleckou tvorbu a grafický design. A hlavně opráším tu skoro zapomenutou němčinu.

Foto: Kristián Mensa

Kdo nebo co Tě přivedlo k tanci a výtvarné tvorbě?
Svoboda. Mám neskutečně tolerantní rodiče, kteří nás podporují ve všem a dávají nám volnou ruku ve výběru aktivit (ale vždy se musí něco dělat). Malování přišlo přirozeně v první třídě. Tanec až později. To mi bylo dvanáct a na rodinném výletě v Paříži jsme narazili na breakové vystoupení. Po návratu domů jsem hned otevřel Google se slovy “breakdance praha.” A druhý den jsme už vyrazili s bráchou na Opatov. Od té doby mi to přirostlo k srdci.

Tvoje výtvarné tvoření není úplně konvenční. Běžným věcem dáváš nový význam. Z balíku slámy děláš sushi, s egyptských pyramid kočičí uši.  Kde pro svou výtvarnou tvorbu čerpáš inspiraci? Jak ty nápady k Tobě přichází?
Snažím se mít stále otevřené oči. To je, myslím si, návod k jakékoliv tvorbě a nedostatku inspirace. Tímto se snažím dokázat, že pro inspiraci se nemusí sahat daleko, ale často se nachází právě ve slámě, preclíku nebo jablku. Ilustrací už mám něco přes 600, ale s nápady to nikdy není jednoduché. Někdy přijdou hned a někdy je to dlouhý proces, než jsem s dílem spokojený. A když nápad opravdu není, tak nevadí. Je důležité tvořit, tvořit, tvořit a mít mozkové závity stále zapnuté. To ale neznamená, že chodím jako robot a stále přemýšlím nad novým dílem. Nechávám mysl pracovat v jakémsi podvědomí a ona se vždy ozve, když uzná za vhodné.

Foto: Kristián Mensa

Studoval jsi někde výtvarné umění? Pokud ano, kde?
Chodil jsem na kurz k Janu Hlavatému, úžasný člověk, který mi pomohl hlavně, co se technické zručnosti týče. Jinak můj největší trénink probíhal vždy při hodinách matematiky a fyziky.

Deset let se také věnuješ tanci ve skupině Opatow Flavours, a nutno říct, že úspěšně. Proč právě breaking?
Tanec obecně je jedna z mála aktivit, kdy cítím absolutní svobodu. Člověk se zavře v tělocvičně nebo vyjde na sluníčko a najednou vzniká trojúhelník – spojení mysli, hudby a země. Taková forma meditace.

Co Ti breakdance přináší? A jakých úspěchů jsi díky němu dosáhl?
Je to umění a sebevyjádření niterních emoci. Ale také i fyzická aktivita, která zaručuje práci a posilování s vlastní vahou, takže to i splňuje kritéria sportu. Tanec má ale i vliv na vztahy mezi lidmi a komunitu. Každý tanečník s Vámi určitě bude souhlasit, když řeknete, že je to jeden z mála mezinárodních jazyků, kterým se domluvíte jak v Senegalu, tak na Aljašce nebo Brazílii.

Kdo Tě na Tvé cestě, v tanci i tvoření, nejvíc podporuje a také inspiruje?
Rodina a sourozenci (Marek, Sebastián a Klárka).

Foto: Kristián Mensa

Byl jsi také zařazen do několika světově významných žebříčků mladých inspirativních lidí: 20 UNDER 20, 100 Faces of Impact 2017 nebo World's Smartest Teens 2018. To jsou skvělé úspěchy a asi i zajímavé ocenění tvojí kreativity. Víš, jak Tě objevili? A co to pro Tebe znamená?
To netuším, ale je to pro mě nesMÍRná čest. Být zařazen vedle klučiny, který pracuje na léku proti rakovině nebo holky, která s největší pravděpodobností poletí na Mars. Opravdu pocta.

Co pro Tebe znamená být influencerem?
Přiznám se – toto slovo ve svém slovníku nevedu. Každý z nás má nějaký vliv a schopnost ovlivnit společnost, tak proč tak máme nazývat jen vybraný počet lidí?

Získáváš díky svému uměleckému blogu a Instagramu nabídky na spolupráci? Podle čeho si z nich vybíráš a s kým spolupracuješ?
Další skvělou předností sociálních sítí je, že je člověk přes ně opravdu schopný najít i finanční ohodnocení a spolupráce. Ale manuální práce se obejít nedá. Většinou mám radost z každé nabídky, jak placené, tak dobročinné a jdu do všeho. Velká většina dokonce rezonuje s mými názory. Před nedávnem jsem například vytvořil ilustraci pro film A Plastic Ocean.

Koho sleduješ na Instagramu, nebo na YT? Máš nějaké vzory a inspirátory?
V době informační a vizuální přeplněnosti je těžké hledat pravý zdroj inspirace. Ale ze současných tvůrců mě baví Christoph Niemann, grafik Pablo Rochat nebo Nathan W Pyle. A samozřejmě pan Švankmajer.  Momentálně rád brouzdám i starší tvorbou – kupříkladu Henri Matisse, René Magritte nebo Saul Steinberg.

Foto: Kristián Mensa

Co je pro Tebe v životě nejdůležitější?
Život.

Co považuješ za svůj zatím největší úspěch?
Život. :-)

Jak právě trávíš léto?
Momentálně sedím v letadle nad oceánem. Vracím se ze Spojených států, kde jsem byl na taneční soutěži. Hmm “Léto v Létadle” – to by byl pěkný název filmu nebo knihy...

Čemu se chceš věnovat, až dostuduješ? Máš nějakou vysněnou práci? Kde se vidíš za 5 nebo 10 let?
Chci tvořit, jen ještě nevím co a jak.

Mohou Tě Tvoji fanoušci v nejbližší době někde potkat? Chystáš nějakou výstavu nebo taneční akci?
Do října mám výstavu v Jihočeské filharmonii v Českých Budějovicích – z estetického hlediska zatím má nejvydařenější. A ostatní plány jsou zatím pouze ve hvězdách, doporučuji sledovat sociální sítě nebo web.

Foto: Kristián Mensa

Kolik času věnuješ sociálním sítím?
Myslím, že až moc. Ale snažím se to omezovat odkládáním telefonu do vesmírných dálek – například od postele. To je poté dvojí motivace, člověk má při spaní klid a ráno musí opravdu vstát, aby vypnul budík.

Chtěl bys něco vzkázat našim čtenářům a svým fanouškům? :-)
"Nejhojněji obdaruje budoucnost ten, kdo všechno dává přítomnosti.“ — Albert Camus

Velice Ti děkujeme, Krisi, za rozhovor, za Tvůj čas a přejeme úspěšné pokračování Tvé tvůrčí a umělecké cesty a bohatou inspiraci. ;-)

Děkuji moc!

Komentáře

Žádné komentáře, buďte první, kdo okomentuje tento článek.

Pro přidání odpovědi se musíte přihlásit či registrovat. Zaregistrovat se

Czech Social Awards 2019

Global Social Awards

Czech Social Awards 2018

Největší inspirace pro krásné bydlení Vše pro vaše útulné bydlení :-)

Moderní portál o bydlení, největší inspirace pro interiéry a exteriéry.