Šilhání představuje nepříjemný společenský handicap, který nepříznivě ovlivňuje komunikaci s ostatními, jak v osobním, tak profesním životě, a bývá proto zdrojem sníženého sebevědomí. Tuto oční vadu však lze léčit nejen u dětí, kdy se běžně operuje, ale také u dospělých.
Funkční porucha vidění
Šilhání neboli strabismus je funkční zraková vada, pro kterou je charakteristická narušená spolupráce očí. Oči nedokážou pozorovat předměty rovnoběžně, ale sbíhají se buď k sobě, nebo od sebe. Touto poruchou vidění nejčastěji trpí pacienti s jiným očními vadami, jako je dalekozrakost, astigmatismus nebo pacienti s rozdílnými dioptrickými hodnotami. Další skupinu příčin pak tvoří vrozené a získané poruchy zrakové dráhy, okohybných svalů a jejich nervů, vrozený šedý zákal, anebo poruchy vyšších mozkových center řídících koordinaci očí. Svou roli hraje také genetika. Dospělí pacienti se strabismem trpí touto poruchou buď od dětství, nebo ji mohli získat během života, například po úrazu hlavy (tzv. skryté šilhání).
Léčba šilhání
Šilhání se obvykle léčí již v dětském věku, kdy je řešeno brýlovou korekcí, odstraněním tupozrakosti pomocí okluzní terapie (děti nosí okluzor zakrývající zdravé oko) a speciálními cvičeními. Pokud je jako řešení zvolena operace očních svalů, děje se tak nejdříve po částečném vyléčení tupozrakosti.
Léčba dospělých pacientů je odlišná, zásadní rozdíl spočívá v možnosti odstranění tupozrakosti, kterou lze léčit pouze v dětském věku. Jinými slovy šilhání je možné v dospělosti odstranit, tupozrakost již ne. I přesto je díky zákroku dosaženo zvýšení životního standardu pacienta – dojde ke zlepšení postavení očí, což odstraní estetický handicap a přispěje ke zvýšení sebevědomí. Dále dochází ke zlepšení kvality zraku při čtení, psaní, řízení motorových vozidel nebo sledování televize. Dvojité vidění, které je symptomem šilhání vzniklého v důsledku úrazu nebo nemoci, tak přestává pacienty obtěžovat.
Jak se operuje šilhání
U dospělých pacientů je operace očí jediným možným řešením. Odborníci Oční kliniky Duovize používají při chirurgickém zákroku techniku nastavitelných stehů, při které se upravuje délka okohybných svalů. Jedná se o naprosto jedinečnou metodu, zejména v tom, že i po ukončení operace umožňuje lékaři upravit postavení očí, tzv. dotažením nastavitelných stehů. Díky tomu se snadno dosáhne dokonalého kosmetického efektu.
Nešilhej, když nemusíš. Raději navštiv internetové stránky www.duovize.cz nebo www.neovize.cz, kde se dozvíš více o tom, jak lze tento handicap napravit.
Zdroje: http://www.duovize.cz/dalsi-zakroky/lecba-silhani-u-dospelych/,
http://www.neovize.cz/jake-jsou-ocni-vady-a-onemocneni/silhani-u-dospelych/
a http://www.lekari-online.cz/ocni-lekarstvi/zakroky/lecba-strabismu-silhani
Zdroj fofo: ISIFA