Autorka blogu Na skok v kuchyni, Romana, si nedávno prožila svůj velký den D a rozhodla se s námi podělit o své poznatky a zkušenosti s přípravami. Jak vypadá svatba, když ji chystá food blogerka?
Když mě letos v lednu požádal, teď již můj manžel, o ruku, neměla jsem ani tušení, kolik práce mě před svatbou čeká. A to jsem měla za sebou přípravu již několika větších oslav. Svatba je ale něco úplně jiného a já se rozhodla vám přinést několik tipů, abyste si svůj svatební den užili na 100 %.I když má člověk již nějaké zkušenosti s přípravami větších oslav, na svatbě je nevěsta osobou, která by se měla v daný den nechat pouze hýčkat a věnovat se svému manželovi, rodině a hostům, ne aby si připravovala catering sama. I když se přiznám, že moje první myšlenky po zásnubách směřovaly k tomu, abych si všechno jídlo připravila sama. Naštěstí mě tento nápad brzy přešel a já si sehnala kuchaře, který se o vše postaral. Ale začněme hezky od začátku.Prvním krokem k tomu, abyste mohli začít přemýšlet o dokonalém svatebním cateringu je to, že si určíte místo konání svatby. Ať už budete mít obřad na zámku, na úřadě nebo někde na louce, je důležité vědět, kde se bude konat svatební hostina. Můžete si zvolit restauraci, kde se vám postarají o vše včetně nápojů, nebo si můžete pronajmout objekt, kde si musíte jídlo i pití zařídit sami. Já zvolila tu druhou variantu. Věděla jsem, že je pro mě kvalitní catering velmi důležitý a proto jsem si ho chtěla vybrat sama. Díky mé znalosti dobrých kuchařů, jsem měla jasno a zvolila catering od kuchaře Lukáše Čížka, který má ve Vrchlabí restauraci Fusion. Byla to sázka na jistotu a já věděla, že se na něj mohu ve všem spolehnout. Výběrem správného kuchaře to ale nekončí.
Nyní je důležité si ujasnit, kolik osob bude na svatební hostině a zda chcete mít jídlo servírované nebo formou rautu. My jsme na naši svatbu pozvali něco kolem 80 osob. A protože se obřad konal od dvou hodin na louce přímo na místě konání svatební hostiny, stačilo nám se rozhodnout, zda chceme oběd servírovat a najíst se všichni společně nebo uděláme pouze raut. Nakonec jsme zvolili kombinovanou variantu. Chtěli jsme se se všemi našimi hosty posadit a společně si připít a pak se i společně najíst, což při rautu není úplně možné. Proto jsme se s kuchařem domluvili, že bude servírovaný předkrm a polévka a hlavní jídlo bude formou rautu (výběr ze čtyř jídel).Pokud již máte jasno v tom, jakým stylem budete podávat svatební oběd (večeři), musíte sestavit menu. Aby bylo vše pro hosty srozumitelnější, menu jsem sepsala a nechala ho natisknout na ozdobný papír a každému hostu jsme ho dali na látkový ubrousek. Sestavení menu můžete nechat na kuchaři nebo ho můžete společně konzultovat. Já jsem měla jasno v tom, že nechci klasické menu, ale chci ho alespoň trochu orientované v asijském stylu.
Co je ale velmi důležité, je mít připravené pohoštění pro svatební hosty před obřadem. Někteří z nich totiž musí na obřad vážit dlouhou cestu a doba mezi příjezdem a svatebním obědem bývá velmi dlouhá. Před obřadem měli hosté k dispozici menší raut, aby netrpěli při obřadu hlady.
Naše svatební menu vypadalo následovně:
Předkrm
Grilované krevety s wasabi majonézou a thajským salátkemPolévka
Chřestové cappuccino s mléčnou pěnou a wonton košíčkem plněným pancettouHlavní jídla
Kachní prsíčka s medovo-zázvorovou omáčkou
Vepřová a kuřecí galatinka s jemnou fáší s chřestem, sušenými rajčátky, slaninou a bylinkami
Treska COD pečená na citrónové trávě
Kuřecí paličky BBQ
Rýže basmati
Restované brambory Grenaille s bylinkami a máslem
Pečená zelenina (cuketa, lilek, paprika, mladá cibulka, chřest, rajčata)
Po obědě, který se konal zhruba hodinu po obřadu, kuchař připravil raut, který byl dostupný po celou dobu konání svatby.
Raut:Od sedmi hodin se začalo grilovat. Hosté si mohli pochutnat na marinované krkovičce, vepřové panence, kuřecím steaku, bramborových lokších, zeleninových špízech nebo kukuřičných klasech. Na mně a mojí rodině zbylo vymyslet sladké pohoštění.
Zprvu jsem měla zajištěnou cukrářku, která mi upeče svatební dort. Abych řekla pravdu, tak jsem nejdřív ani svatební dort nechtěla, pro mě to je trochu přežitek, ale zbytek rodiny včetně manžela mě přemluvil, abychom dort měli. Bohužel 3 týdny před svatbou mi cukrářka musela ze zdravotních důvodů upečení dortu odříci, takže jsme se s mojí mamkou a sestrou pustili do zkoušky svatebního dortu. Zvolili jsme jednoduchý Naked Cake neboli „nahatý dort“. Z jednoho dortu se nám ale podařilo udělat zhruba 25 porcí, takže jsme dorty nakonec pekly tři. Aby to nebylo jednotvárné, upekli jsme každý dort jiný. Pokud si chcete doma svůj dort také upéci sami, odkaz na recept najdete níže.Dalším oříškem byly svatební koláčky. Já, jako odpůrce všeho tradičního, jsem odmítla dělat hostům klasickou výslužku, takže jsme se rozhodli pro upečení svatebních koláčků pouze na svatební raut. Ve čtyřech lidech jsme upekli něco přes tisíc koláčků, které všem moc chutnaly. Ze sladkého jsme dále zvolili makronky a medové řezy, o zbytek dezertů se postaral kuchař, který se rozhodl servírovat Crème brûlée, Panna Cottu, Mini Tiramisu a čokoládovou fontánu s čerstvým ovocem.Pokud chcete být originální a chcete hostům při odchodu věnovat něco na památku, můžete vyzkoušet vyrobit dárky pro hosty. Já jsem jako výslužku zvolila přepuštěné máslo, pomerančovou marmeládu a slaný karamel. Hosté byli nadšeni, že si mohou odnést domů něco na památku, a přitom to není jen kus svatebního dortu a koláčky. Skleničky pak můžete ozdobit podle své představivosti. Já zvolila jutu a visačku se svatebním razítkem.
Několik rad na konec:
- Udělejte si dopředu svatební seznam, který si rozepište na jednotlivé dny. Usnadní vám to pak v posledních dnech práci.
- Vše, co jde, si připravte dopředu, ve svatební den už na to nebude čas.
- Pokud se vám něco nepodaří nebo se něco nestihne, nezoufejte. Pokud se jedná opravdu o nějaké maličkosti, věřte, že si toho svatební hosté ani nevšimnou.
- Buďte hlavně v klidu a užívejte si krásnou atmosféru tohoto slavnostního dne.
Recepty:
Svatební koláčky
Svatební dort - Naked Cake
Makronky
Medové řezy
Slaný karamel
Přepuštěné máslo - Ghi