Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše. Tak by se dala shrnout základní filozofie low-tech bydlení, které v posledních letech dorazilo i do Čech. Hledání jednoduchých, přírodních a trvale udržitelných řešení láká stále víc lidí, kteří odcházejí z města na venkov.
V dnešním článku si svobodné bydlení, jak se této filozofii také někdy říká, přiblížíme na příběhu Petra Kubaly, který si svůj sen o levném a přírodním bydlení splnil. S rodinou žil v domku, který Petr vlastníma rukama postavil za 3 měsíce a celá stavba ho stála jen 600 000 korun. Dnes Petr svými zkušenostmi pomáhá lidem s podobným snem.
Volání divočiny
Pojďme se nejprve podívat na důvody, které většinu majitelů k tomuto stylu bydlení přivedly a které potvrzuje i Petr Kubala:
- Kontakt s přírodou: Většina domů tohoto typu počítá s tím, že pokud to počasí dovolí, tráví jeho obyvatelé čas spíš venku než uvnitř. Díky tomu mohou být stavby menší, a tím pádem levnější a snáz vytápěné.
- Nechuť k hypotékám: Čím dál více lidí se kvůli koupi domu nechce zadlužit na celý zbytek života. U svobodných staveb ušetříte oproti „běžnému” domu i několik milionů, takže se dá stavba zvládnout i bez upsání duše bance.
- Minimalizace ekologické stopy: Co nejjednodušší přírodní materiály, které nezatěžují přírodu a které po tom, co doslouží svému účelu, příroda zase přijme do sebe. K tomu pan Kubala dodává: „V něčem je pro nás vstřebatelnost opravdu důležitější než trvanlivost. Vzhledem k proměnám technologií a životního stylu jsme se nesnažili stavět dům pro několik pokolení.”
- Nezávislost - Slovo, které se v souvislosti s tímto trendem objevuje často. Někdy jde jen o nezávislost na inženýrských sítích, jindy i o snahu vypěstovat si co nejvíce plodin na vlastním pozemku.
- Opravitelnost - Upřednostňování technologií, které jsou natolik jednoduché, že je možné je vyměnit nebo nahradit bez odborných znalostí.
Rezonují vaše skryté touhy s výše zmíněným? Mít vlastní dům, nezávislost i pohodu není nereálným snem naivní utopií. Inspirujte se příběhem rodiny Kubalových, který představujeme na následujících řádcích.
Konstrukce ze dřeva, zateplení z ovčí vlny
Petr Kubala se spolu se ženou a dvěma dětmi nastěhoval do svého Svobodného domku, jak svému domovu říkají, v roce 2011 a strávili v něm 5 let. Na samém počátku stály 2 roky příprav a pečlivého plánování projektu. Následovalo obtížné hledání parcely, které nakonec vyústilo v koupi 3,1 ha pozemku se sadem a kouskem lesa. Na něm během tří měsíců postavil pan Kubala s pomocí přátel domov pro svou rodinu. Za použití čistě přírodních materiálů.
Dřevěná konstrukce, modřínové stěny a izolace z ovčí vlny tvoří základ stavby. O elektřinu se stará slunce, voda pochází ze studny na pozemku. Topit se Petr rozhodl dřevem, i proto, že ho na pozemku bylo k dispozici dost: „Měli jsme dost dřeva z prořezávek, starých stromů, spadaných větví. Byla to pro nás součást soběstačného hospodaření.”
Pro ty, kteří podobnou možnost nemají, nebo prostě chtějí žít v souladu s přírodou a přitom se nevzdat se městského komfortu, může představovat dostatečně svobodnou alternativu topení peletami. Pelety jsou bezobalové, čistě přírodní a vznikají ze zbytků, které by se jinak nevyužily. Oproti dřevu navíc mají větší výhřevnost a jsou nenáročné na obslužnost. Navíc vám je moffettem - terénním vozíkem, který si sebou nákladní auto přiveze, dovezou takřka kamkoliv, ať už se rozhodnete pro své místo svobody na samotě u lesa, nebo na větrné hůrce. Díky topení peletami nebudete otrokem štípání dříví (pokud vás vyloženě neuspokojuje) a budete se tak moci věnovat sobě, rodině, nebo třeba permakulturní zahrádce.
Není prohra se svého domu vzdát
Příběh pana Kubaly a jeho rodiny přináší ještě jedno důležité ponaučení. Nic není napořád a nemá smysl na svém svobodném domě lpět. Ve domku žili Kubalovi 5 let, které popisují jako „roky v ráji”. Jak ale děti rostly, změnily se rodinné priority a na čas se všichni společně vrátili blíže k civilizaci.
Jenže, kdo jednou okusí svobodné a soběstačné bydlení, už ho bude lákat vždy. Proto pan Kubala s rodinou už plánuje druhý podobný dům: „V současné době (březen 2018) hledáme pozemek. Podle toho, jaké najdeme místo, jaké bude mít dispozice a vlastnosti, budeme volit typ domku a podle toho i způsob vytápění. Je to pro nás nový dobrodružný proces a těšíme se, jak to dopadne.”
Co vy na to? Zaujalo vás svobodné bydlení, nebo příběh pana Kubaly? Uvažujete o podobné stavbě?