Každá hospodyňka nebo kuchařka má po několika letech, které v kuchyni stráví, svoje tipy a triky. Já už jich několik také mám. Jde o různé vychytávky, ale také rady, co dělat, když se stane nějaká kuchařská katastrofa. Dále Vám poradím, co mít v lednici či spíži vždy doma, abyste mohli vytvořit plnohodnotné a chutné jídlo.
1. Co mít vždy v lednici/spíži?
Sůl a pepř – naprosto nezbytné základní suroviny, bez kterých neuvaříte prostě nic! Pepř relativně můžete vynechat, ale dokážete si představit jídlo bez soli? Já tedy ne. :) Jen si vzpomeňte na pohádku Sůl nad zlato. :)
Extra panenský olivový olej – po soli je pro mě druhá základní suroviny, která nesmí doma chybět, olivový olej. Kdyby došlo na nejhorší a měla bych doma jen pečivo či těstoviny, s olivovým olejem se i ty nejobyčejnější suroviny stanou pochoutkou.
Máslo – máslo je prostě skvělá věc. Už jen chleba s máslem se může stát plnohodnotnou snídaní, svačinou či večeří.
Vajíčka – vajíčka umí uvařit snad každý. Je to rychlé jídlo, je to jednoduché jídlo a když je uděláte dobře, tak je to vynikající záležitost. A vajíčka na másle jsou prostě skvělá, přihoďte ještě pažitku a máte krásnou snídani či večeři. :)
Parmazán/Grana Padano či Gran Moravia – mějte v lednici vždy sýr parmazánového typu. Výrazný sýr dokáže zachránit všechno. Nejjednodušší a nejlepší recept se skládá z těstovin, olivového oleje a nastrouhaného parmazánu. Ještě teplé těstoviny zamíchejte se sýrem, přidejte oliváč a ochutnejte. Věřte, že tyhle tři suroviny Vám vykouzlí úsměv na tváři, radost nejen v srdci, ale hlavně v žaludku.
Brambory – mějte doma vždy brambory. Brambory jsou sice velmi obyčejnou surovinou, ale jsou velmi vděčné. Takové brambory na loupačku s máslem, nebo s olivovým olejem a nastrouhaným parmazánem. To je prostě boží! :)
Těchto šest surovin mám doma neustále a věřte, že jsem výše zmíněna jídla vařila už mnohokrát. Kolikrát se mi nechtělo do obchodu nebo jsem byla třeba nemocná a tyto suroviny mě zachránily. :)
2. Vychytávky
Vývar v kostce – některý volný den uvařte pořádně silný masový či zeleninový vývar, který zredukujte tak, aby byl opravdu hodně hodně silný – něco jako demi glace. Nechte ho zchladnout a pak jej opatrně naběračkou přelijte do nádobek na led. Takto naplněné nádobky vložte do mrazáku a nechte zmrazit. Kdykoliv, když budete chtít udělat vynikající omáčku nebo polévku, přihoďte do hrnce alespoň jednu takovouto zmrzlou kostku vývaru a uvidíte, že výsledná chuť bude stát za to. :)
Víno v kostce – podobně jako vývar zamrazte bílé či červené víno. Když budete dělat omáčku, přihoďte do hrnce jednu kostku vína v kostce a opět výsledné chuti přidáte na hodnotě. :) Bílé víno se hodí k omáčkám, ke drůbeži, rybám, ale i jen tak k zelenině. Naopak zmrazené červené víno použijte do omáček k vepřovému, hovězímu a zvěřině.
Bylinky v sáčku – je vždycky fajn, když do jídla přidáte bylinky. Ne vždy však máte doma čerstvou bazalku nebo kopr. Proto si jednou za čas vytvořte pytlíčky s bylinkami. Bylinky nasekejte a vložte je do mikrotenového sáčku, zavažte je a vložte je do mrazáku. Uvidíte, že tyto bylinkové balíčky nejednou oceníte. :)
Dokonalá omáčka – asi každý miluje omáčku nebo šťávu, ve které si může namočit brambory, rýži či těstoviny. Udělat dobrou omáčku je však kumšt, ale když to zvládnete, nebudete ke štěstí potřebovat ani maso. :) Vždy, když budete dělat omáčku, použijte vývar. Vínem také nic nezkazíte. Pokud však ani jedno nevyjde, tak smetana ke šlehání zachrání všechno, anebo plátek másla. Oboje zjemní omáčku a ta se stane vážně neodolatelnou.
3. Jak zachránit katastrofu v kuchyni?
Přesolená polévka/omáčka – pokud se Vám stane, že přidáte do polévky či omáčky více soli, než je potřeba, tak máte dvě možnosti, jak situaci zachránit. Buď do hrnce přilijte vodu či vývar a alespoň půl hodiny vařte, aby se voda zredukovala anebo do polévky/omáčky přilijte smetanu ke šlehání. Pokud jste z pokrmu neudělali solné jezero, pak by tyto dvě možnosti měly Vaše dílo zachránit. :)
Přesolené brambory - ano, někdy se to prostě stane každému z nás. Přesolit brambory už zvládl snad každý. Ale co teď? Vždy můžete z brambor udělat bramborovou kaši! :) Přidejte k bramborám máslo a mléko či smetanu, vše důkladně rozmixujte a nakonec získáte dokonalou kaši, která je slaná tak akorát. :)
Vysušené maso – i tato nepříjemná pohroma se stala každému z nás. Co tedy můžete dělat, když maso vysušíte? Pokud jste maso pekli a zbyl z něj výpek – udělejte z výpeku dokonalou omáčku, maso (pozor, musí být stále teplé/horké) nakrájejte na plátky a vložte jej do omáčky. Maso alespoň částečně nasákne omáčku a bude méně vysušené. Pokud jste maso dělali na pánvi a je suché jak cesta, opět uvařte pořádnou omáčku a maso do ní namočte. Je jasné, že maso nebude extrémně šťavnaté, ale bude se to dát sníst a nemusíte házet flintu do žita a maso do koše. :)
Tipů a triků bych asi měla více, nicméně tyto mé rady jsou takové nejzákladnější a asi i nejdůležitější pro kuchařský život. Doufám tedy, že Vám mé poznatky budou k užitku a že některé z nich využijete ve Vaší kuchyni. :)