Blahodárné účinky medu na naše zdraví jsou známy již po staletí. Ovšem není med jako med. Každý druh medu je vhodný k jinému účelu. Z toho je také třeba při nákupu této sladké včelí pochoutky vycházet.
Jakým způsobem jste se vlastně k medu, resp. ke včelaření dostal?
Ve 12 letech jsem u strýce pomáhal vytáčet med a tak mě zaujal život včel, že jsem ještě téhož roku dostal roj a začal včelařit.
A jak Vás napadlo, že byste se mohl včelařením a využitím produktů živit?
Včelařil jsem od 12 let a postupně jsem poznával účinky včelích produktů, po skončení školní docházky jsem vystudoval včelařskou školu a následně i zahradnickou školu. V té době jsem již měl cca 40 včelstev. Po revoluci v roce 1989 jsme se s manželkou rozhodovali co budeme dále dělat. Jako zaměstnanci jsme již nechtěli být. Padla volba na včelařský velko provoz. Postupem času se nás jeden zkušený včelař zeptal proč tyto produkty nezpracováváme? A tak jsme začali včelí produkty nikoliv produkovat, ale zpracovávat. Doplnili jsme si vědomosti a manželka vzdělání potřebné k výrobě kosmetiky a začal tvrdý život živnostníka.
Který med máte nejraději?
Nepreferuji žádný med, všechny mám rád. Spíše se ptejte, který med nemám rád! Na to je jednoduchá odpověď.
Nemám rád dovozové medy.
A proč?
1) Protože jsou to medy z jiných klimatických podmínek, nektar je z jiné rostlinné fauny a proto jsou tyto medy pro naší chuť nedobré.
Rovněž z hlediska stravy a zdraví se má konzumovat med z oblasti kde žijeme. Tam je náš organismus zvyklý na prostředí, potraviny, pyly apod.
2) Tyto medy bývají ve velké míře pančovány a falšovány jinými látkami, aby byly pro dovozce levné a snáze se u nás prodávali. Je to většina medů v obchodních řetězcích.
A jak poznám například v supermarketu, jestli je med dovozový, nebo tuzemský?
Na etiketě by mělo být uvedeno odkud med pochází. Pokud je na etiketě, že je med z EU a mimo EU – bude pravděpodobně z Číny nebo Argentiny.
Nejlepší řešení je najít si nejbližšího včelaře z okolní vesnice a u něj si med pravidelně kupovat, nebo si najít eshop některého včelaře, kterému věří.
A jak poznám kvalitu medu?
Určitě může být ukazatel cena, pokud je med v supermarketu velmi levný, pravděpodobně nebude kvalitní. Rovněž medy, které nezkrystalizují s vyjímkou akátového jsou většinou medy přehřáté a tudíž nekvalitní.
Další ukazatel je, že méně kvalitní medy mají vyšší obsah vody, což můžete poznat i v zavřené sklenici – když ji nakloníte, med uvnitř by se neměl přelévat příliš rychle. Bublina se po otočení sklenice přelije pomalu.
Jak Vás napadlo míchat příměsy do medů?
To je jednoduché, protože velice dobře znám vynikající vlastnosti medu na lidský organismus, tak jsme nejdříve med obohatili o jiné včelí produkty (propolis, pyl, mateří kašičku), které zvýšily léčivé účinky na lidský organismus. Následně jsme hledali i další přírodní látky, které by nám byly užitečné, případně podporovaly, zlepšovaly naše zdraví. Při výběru jsem spolupracoval s panem profesorem na Vysoké škole zemědělské v Praze a následně s Výzkumným ústavem včelařským v Dole u Libčic. Tak postupně vznikaly naše medy s příměsemi, které jsou hodně oblíbené.
Proč příměsy zrovna do medu, jaké to má výhody?
Protože med je vynikající konzervant a dále:
1) je to vysoce energetická potravina dodávající rychle organismu potřebné přírodní látky (minerální látky, jednoduché cukry, enzymy, vitamíny, stopové prvky, bílkoviny)
2) je velice rychle vstřebatelný do krve i při vyčerpání a stresu, únavě, k doplnění energie
3) je od českých včelařů
4) ve spojení s dalšími látkami vytvořil vysoce hodnotné výrobky podporující naše zdraví
Sortiment medů si příměsí se můžete prohlédnout zde: http://www.pleva.cz/medy-s-primesemi
Při troše fantazie můžeme jednotlivé medy rozdělit podle nejlepšího využití pro naše tělo. Tím ale nechci říci, že by na konkrétní potřebu psanou u jednotlivých medů nemohl být dobrý a použitelný i jiný druh medu.
Květový med k rychlému doplnění energie
Květový med, který pochází z květů ovocných stromů, řepky olejky a lučního kvítí, je lehce stravitelný díky obsahu jednoduchých cukrů, glukózy a fruktózy a má povzbuzující účinky. Je vhodný k rychlému doplnění energie. Velice vhodný pro děti. Krystalizuje do 14 dní.
Lesní med pro fyzicky pracující
Pro lesní med je typické tmavší zbarvení, což je dáno obsahem rostlinných barviv obsažených v míze dřevin. Ve srovnání s květovými medy má lesní med vyšší obsah minerálů a stopových prvků, a proto je vhodný především pro sportovce a těžce pracující. Lesní med má vysoký obsah železa. Krystalizuje do 2-4 měsíců.
Lipový med zlepšuje koncentraci
Lipový med má omamnou vůni lipových květů a nazlátlou barvu. Lipový med působí spíše uklidňujícím dojmem. Protože zlepšuje koncentraci, je vhodný především pro studenty a duševně pracující. Používá se při léčbě horních cest dýchacích, bronchitidy a angíny.
Akátový med vydrží dlouho tekutý
Akátový med poznáme podle průhledné až nažloutlé barvy a výrazného aroma květů akácie. Díky vysokému obsahu fruktózy vydrží tento druh medu dlouho tekutý. Akátový med má nejnižší obsah enzymů a nejvyšší obsah cukrů ze všech druhů medů. Je vhodný jako univerzální sladidlo. Nezkrystalizuje i 1 rok.
Medy s příměsemi
Samostatnou kategorii představují medy s příměsemi. Medů s příměsemi existuje celá řada, my si zde uvedeme pouze některé. Kupříkladu pepř v medu stimuluje srdeční činnost, stejně jako činnost pohlavních orgánů, a je proto považován za významné afrodiziakum. Podobné účinky má mateří kašička v medu, která také pomáhá zvyšovat aktivitu. V lidové medicíně je neméně ceněný zázvor v medu, účinný lék proti kašli, chrapotu a nachlazení, který pomáhá i proti nevolnosti. Ženšen v medu zase pomáhá odbourávat stres a působí jako stimulans. Rakytník v medu představuje účinný prostředek na posílení imunity a má velké množství vitamínu C. Med s přídavkem schizandry, tropické liány, se používá jako lék proti nespavosti a posílení srdečního systému a nastartuje tělo při fyzickém vypětí.
Více o medech a sortimentu značky Pleva na stránkách www.pleva.cz.