My ženy každý den řešíme tolik dilemat. Už ráno, jaký máme v právě obléknutých kalhotách zadek. Hodí se k nim tyhle boty? A co do uší, na krk? Potom taky řešíme jídlo. A cvičení, jít – nejít? Dále nákupy, hlavně oblečení, kosmetiky a šperků. Pravé šperky nebo bižuterii?
Rozhodneme se protřídit svůj šatník. Další dilema – do čeho ještě určitě zhubnu, do čeho už opravdu ne, je tohle už tak staré, že se to dá označit za vintage, nebo to jen prostě vyšlo z módy a musí to pryč, i když to stálo takový majlant?
A co šperky, ty asi taky podléhají módě, ne? Má smysl ještě nosit ty náušnice s kamínky, co jsem si koupila vloni za pár euro na dovolené? No, nemáme to jednoduché. A určitě složitější než generace před námi, které prostě neměly takový výběr. Navíc jim obchody v pět zavřely, jak máme odolat pokušení my, když na nás na netu vyskakují nepřetržitě nějaké akce a slevy?
Nákup šperků přes internet? Prověřte si prodejce!
Zkusily jste už nákupy šperků přes internet? Bojíte se, že vám přijdou nějaké fejky? Přinášíme vám pár tipů, jak nakoupit bez rizika. Důležité je, aby měl prodejce dohodu s Puncovním úřadem o pravidelných kontrolních nákupech. Ty jsou samozřejmě prováděné pod jinou identitou, aby kvalitní zboží nebylo určeno jen pro Puncovní úřad. ;-)
Obchod má pak na svých webových stránkách právo uvést logo Puncovního úřadu, jako je tomu třeba na stránkách www.klenotnictvi-online.cz. Dalším důležitým parametrem je delší historie společnosti a síť kamenných prodejen. Máte tak pojistku, kdyby internetový obchod začal dělat mrtvého brouka.
U zakoupeného zboží si zkontrolujte přítomnost povinného označení. Každý šperk z drahého kovu na sobě musí mít vyražené ryzostní číslo nebo punc. Není tak složité se v tom vyznat: Na stříbrných špercích do váhy tří gramů a u zlata do půl gramu musí být uvedeno ryzostní číslo, těžší šperky musí mít vyražený státní punc. U čtrnáctikarátového zlata zobrazuje punc hlavu labutě, v případě nejběžnějšího stříbra (925/1000) hlavu kamzíka.Tyto náušnice vám rozzáří obličej, i když právě nejste až po uši zamilovaná.
Zlato není jen pro „dámičky“
Ke zlatu máte možná trochu odpor, připomíná vám buď vaše první náušnice z dětství, které byste si na sebe už asi nevzala (možná ani v dětství ne, kdyby se vás někdo zeptal). Máte pocit, že je zlato spíš pro staré důstojné dámy, anebo naopak „dámy“ od kolotočů. To je ale velký omyl! Zlato je stále populární a to i z toho důvodu, že na něj nebývají alergické reakce. Pokud máte ze zlatých šperků vyrážku, je to spíše příměsí niklu nebo jiného kovu, který se přidává do bílého zlata. Kupujte proto jen kvalitní výrobky, které splňují přísné normy a neobsahují příměsi ve zdraví škodlivém množství. Což vám u šperků z levných obchodů nebo stánků nikdo nezaručí.
Módní je bílé i žluté zlato, záleží spíše na tom, jaké oblečení nosíte a jaký máte odstín pleti. Ke světlejším typům se prý hodí spíše zlato žluté, na tmavší pleti vynikne bílé, ale není to samozřejmě závazným pravidlem.Také ve vás koluje kousek romantičky? Takový dárek od přítele by vás nejspíše potěšil, ne?
Slow-fashion
Zlaté šperky jsou samozřejmě dražší než bižuterie, ale při správné volbě máte jistotu, že na své kůži nenosíte nic škodlivého. Pak také myslete na to, že i šperky jednou budou odpadem, i když samozřejmě menším než oblečení. Takže nákupem hodnotnějšího zboží oproti spoustě levné bižuterie, které pak nenošené putuje do koše, snižujete množství odpadu na planetě. Každý, i ten nejmenší příspěvek se počítá :).
A nákup pravých šperků je zcela v duchu dnes tak prosazovaného směru slow-fashion! To znamená namísto levných kousků, které na sebe vezmete párkrát, než je odložíte nebo se zničí, si promyšleně doplňovat šatník dražším zbožím. To totiž déle vydrží a budete si ho víc vážit a nosit ho často a dlouho. Takže cena za jedno nošení se vám nakonec dostane hluboko pod cenu za nošení levného kousku.
Snadná matematika :)
Cena šperku po jednom roce od nákupu:
Levný, bezmyšlenkovitě nakoupený šperk
*Pořizovací cena: 200 Kč Vzala jste ho na sebe za celý rok: 10x
*Cena za jedno nošení: 20 Kč
Pečlivě vybraný nadčasový šperk
*Pořizovací cena: 1 500 Kč Nosíte ho téměř denně: 300x
*Cena za jedno nošení: 5 Kč