Máte rádi kávu anebo jste její odpůrci a raději pijete čaj? Dnes jsem se totiž zaměřila na účinky kofeinové kávy, která nás může bezvadně nabudit před cvičením, lehce zrychlit metabolismus a rozproudit krev (a to rádi slyšíme, že?;)). Kofein však není jen v kávových zrnech ale i v čajových listech, tak by dnešní článek mohl zajímat nejen kafaře ale i čajíčkáře:-)
Na dnešní článek jsem se moc těšila. Bude totiž o mém oblíbeném dopingu, kávě:). Můj pomocník při brzkém nastartování mého jinak velmi pomalého ranního tempa, který mne z chodící mrtvoly promění v jakž takž fungujícího člověka:-) Samozřejmě lehce přeháním, ale budu ráda věřit tomu, že to není jen v mé hlavě, co mne po šálku kávy přivede k životu, ale že na mne příznivě působí účinky kofeinu obsaženého v kávě.
O kávě toho bylo napsáno již mnoho a i internet je zahlcen mnoha studiemi, které nyní hovoří v její prospěch. Káva již není považovaná jako příčina zvýšeného rizika rakoviny a srdečních onemocnění. Byť tomu tak dříve bylo, bylo prokázáno, že tehdejší studie nebraly v potaz vlivy kouření a náročných fyzických aktivit, které bývaly častější u těžkých „kávových pijáků“ té doby. I dehydratace, která byla spojovaná s pitím kávy, je dnes jako nežádoucí účinek vyloučena, jelikož častější močení se dá lehce vyrovnat vyšším přísunem tekutin.
Než se vrhnu na pozitiva kávy, které si tak ráda připomínám v momentě, když už mám v sobě druhý šálek za den (což většinou bývá před cvičením), musím s politováním připustit, že jsou i jistá negativa. Některé dnešní studie zmiňují třeba to, že přílišné pití nefiltrované kávy může mít za následek mírné zvýšení cholesterolu. Jiné studie zase prokázaly, že 1-2 šálky kávy denně mohou zvýšit riziko srdečních onemocnění (zvýšeného krevního tlaku, arytmie apod.) u lidí s určitou genetickou mutací, díky níž se kofein do těla vstřebává pomaleji. I těhotné ženy lehce zvyšují riziko potratu pitím kávy. Káva může mít i nepříznivý vliv na vaše usínání a spánek (to je ale velmi individuální, já po kávě vytuhnu jak nic:-D) a je také lehce návykovým stimulantem (což je můj případ;)) Dobrá zpráva je, že to jsou všechna negativa, která jsem našla, a vesměs se v různých článcích opakují.
Nyní přecházím na veselejší část - pozitivní účinky kávy. Káva obsahuje kofein, který působí jako stimulant (dočasně odvrací ospalost, obnovuje bdělost, rozproudí krev v těle a lehce zrychluje metabolismus). Před cvičením je káva parádním nabíječem baterek! Budu k vám upřímná, cokoliv mne nestimuluje na celý den plný běhání kolem dětí, fyzické aktivity a zrychlí mi u toho i metabolismus je děsně fajn!!!. Ale ne všechno je legální a zdraví nezávadné jako káva;). Je zřejmé, že to je ten pravý důvod, proč je káva nejprodávanějším přírodním stimulantem na světě.
Nedávný výzkum odhalil další povzbuzující účinky kávy, které nejsou spojené s jeho obsahu kofeinu. Káva obsahuje v současné době neznámý chemický činitel, který stimuluje produkci kortizonu a adrenalinu (2 stimulující hormony).
A co prokázaly další studie, které hovoří ve prospěch kávy?
- Káva údajně pomáhá zaznamenat gramatické chyby (no to můžete posoudit hned na mém článku, mám právě šálek kávy v sobě, společně s automatickou opravou by mohl být bez chyb;))
- Snižuje depresi u žen (to ráda slyším)
- Snižuje riziko onemocnění prostaty (i pánové si tak přijdou na své)
- Snižuje riziko demence a Alzheimerovy nemoci (to už si přijdeme na své všichni;))
- Snižuje riziko cukrovky typu B, až o 25%
- Snižuje riziko Parkinsonovy choroby
- Snižuje riziko mrtvice díky svým antioxidantům
- Pití kávy cca 30min-1hod. před cvičením zlepšuje snižovat pocit únavy a zvyšovat sportovní výkon
Já nevím jak vy, ale ráda těmto studiím uvěřím:-). Ale pamatujte, stejně jako u jiných pochutin, u kterých mi selský rozum říká: „všeho s mírou“, i u kávy platí, že přes všechny ty benefity, které káva přináší, nebudeme do sebe kávu tlačit pod parou od rána do večera. Střídmost pití kávy a hlídání si toho, co do ní vmícháme (jako např. kvanta cukru, zmrzliny či tučného mléka a smetany, která jsou velká NE NE;)), je klíčem k využití jejích pozitivních účinků ve vlastní prospěch.
Zdraví Maruška z www.Rutina.cz