Objevem měsíce dubna se stala Bára se svým blogem Detox chutně. Detox ale není jen o jídle. Pro všeobecnou pohodu v životě je potřeba něco udělat. Nechte si poradit od psychologické koučky, jak se zbavit depresí.
I když je jaro a venku svítí sluníčko, občasných špatných nálad u lidí kolem mě bohužel neubývá úplně úměrně počasí. Všichni můžeme mít dny, kdy se prostě cítíme na nic. Jednou jsem někde četla tyhly dvě věty: “There is literally nothing in the nature that blooms all year long. So don’t expect yourself to do so.” V překladu něco jako "V přírodě neexistuje doslova nic, co by kvetlo po celý rok. Tak něco takového neočekávej sám od sebe.” Mám tuhle hlášku hodně ráda. Vždycky mi připomíná, abych na sebe byla v těžkých chvílích hodnější. Když něco pokazím, když se necítím dobře, když mi to nesluší.. Je důležité dovolit si nebýt pořád dokonalý. Je to velká úleva. Ať už se stalo cokoli, stalo se. Teď se jde dál. Kdo by chtěl žít smutný život v minulosti nebo strachu z budoucnosti? Navíc jestli má člověk rozveselit lidi kolem sebe, je potřeba ulevit nejdřív sám sobě.
S úsměvem jde přeci všechno líp. A světe div se. I když je mi na nic, stačí tak málo, aby se se sebou člověk naučil pracovat a mohl v noci zase klidně spát. Jaké jsou ty moje tipy, které mě vždycky postaví na nohy?
1) Nevymlouvejte se a začněte se sebou konečně něco dělat
Možná to zní drsně, ale v každé situaci jsme sami svými pány. Život, který žijeme je náš a to jak se vyvíjí, máme my sami ve svých rukou. Ať už se staráte o cokoli nebo kohokoli, zlomení a zničení situaci rozhodně nepomůžete. Naopak. Věnujete-li chvilku sobě, dočerpáte energii a tu potom můžete přenés i na své okolí. Pokud máte čas cítit se vyřízeně, máte taky čas udělat chvilku něco pro sebe. Třeba teď hned.
2) Jděte si lehnout před 10 večer a pořádně se vyspěte
Pokud vám právě spát nejde, pomožte si bylinkami. Osobně nedám v nouzi dopustit na antistres bylinné tabletky nebo šlaftruňk. Pomoci mohou i bylinné čaje nebo sklenice tepléko rostlinného mléka s medem. Snažte se prospat pro jednou alespoň 8 hodin. Někdy vás pořádný spánek zachrání i od nemoci. Mezi nejlepší antistresové bylinky patří třezalka, bazalka, levandule, šalvěj, kozlík lékařský nebo třeba mučenka.
3) Změňte prostředí
Napadá vás jakékoliv prostředí mimo domov, kde se cítíte bezpečně a uvolněně? Někdo se rád vrací do domu rodičů, jiný odjede na chalupu, někdo má rád wellness, přírodu nebo třeba jen oblíbenou kavárnu. Prostě neseďte jen doma a v práci a vydejte se ven. To platí i pro vás, kterým se nechce. Uvidíte, nakonec vám to udělá dobře. Pokud máte pocit, že si volno nezasloužíte, zkuste to prvně udělat proto, abyste byli veselejší pro ostatní.
4) Ukliďte si kolem sebe
Je až neuvěřitelné, jak moc nás prostředí, ve kterém jsme, ovlivňuje. Někdy i obyčejný úklid domácnosti dokáže uklidit nepořádek a chaos v životě. Vezměte si velké pytle a začnětě vyhazovat nepotřebné a staré věci. Každou věc, ke které nemáte vztah prostě nemilosrdně vyhoďte. Jen tak uvolníte místo věcem, které se vás mohou skutečně dotýkat. Nebo možná jen uvolníte prostor tomu, abyste se mohli konečně volně a z hluboka nadechnout. Až pytle všeho smetí vyhodíte, zaradujte se a dopřejte si krátký odpočinek. Vychutnejte si tu svobodu.
5) Pořádně se prodýchejte
K uvolnění vám nejlépe poslouží váš vlastní dech. Vědomě jej prodlužujte a zpomalujte. Představte si, jak prodýcháváte postupně celé tělo až do konečků vašich prstů. Soustřeďte se postupně na každičkou část vašeho těla a představujte si, jak se s každým vaším výdechem uvolňuje a jakoby roztéká. Představte si, jak se každá část těla, do které okysličenou krev pustíte, rozsvěcí jasně bílým nebo stříbrným světlem. Začněte například odshora. Uvolňujte postupně vaše vlasy, uši, oči, nos, tváře, zuby, jazyk, rty, celou lebku, krk, ramena, paže, lokty, předloktí, zápěstí, dlaně, všechny vaše prsty na rukou, klíční kosti, hrudník… a tak dále až po konečky vašich prstů u nohou. Pokud se k dechovým cvičením neumíte sami přimět, pusťte si řízenou meditaci nebo zajděte na hodinu jógy. Mé nejmilepší dechové cvičení je Pranayama z Bikramjógy.
6) Jděte si začvičit
U Bikram jógy už rovnou zůstanu. Je totiž mým nejoblíbenějším antistresovým cvičením. Skvěle poslouží i jóga při svíčkách. Ráda si pouštím například Zuzku Klingerovou. Kdo jste ráznější povahy, jděte se vyběhat, vydupat, vyskákat na trampolínu.. Prostě rozpruďte krev v žilách a odpoutejte svou pozornost od mysli směrem k vašemu fyzickému tělu. Mimo jógy a běhu vřele doporučuji tanec. Pro úplné nesportovce pak rozhodně doporučuji alespoň kreslení nebo jinou kreativní činnost. Skvěle poslouží například vymalování mandal.
7) Vyražte mezi lidi
Cítíte se unavení, smutní, zklamaní? Rozumím. Znám to taky. Je ale naší zodpovědností, cítit se ve vlastním životě dobře a tím nechávat i všechny kolem nás cítit se dobře. A právě z toho důvodu je potřeba překonat počáteční nechuť a prostě vyrazit ven. Zavolejte někomu, kdo je chápavý, ale zároveň alespoň o trochu lépe naladěný, než jste teď vy a vyražte ven. Ať už na zmiňované cvičení, na procházku, na kafe, nebo chlapi třeba na pivo. Prostě se od toho trápení trochu oprostěte. Pokud se chcete posunout, ale nechcete problémy řešit se svými blízkými, promluvte si s odborníkem z řad koučů nebo terapeutů. Samozřejmě vás ráda uvidím iv e své praxi, ale neříkám to proto. Když vás bolí záda, na masáž si dojdete hned. Když vás trápí duše, proč si taky nedopřát trochu péče.
8) Ozdravte svůj jídelníček
Buďto se přejídáte nezdravými věcmi, nebo naopak nejíte téměř vůbec. To jsou snad jediné dvě známé formy stravování ve velmi stresovém období. Ani jedno vám samozřejmě nepřidá. Do začátku si nakupte hromadu ovoce a zeleniny a začněte snídat každé ráno smoothie. Je hotové raz dva a vašemu oslabenému tělu udělá moc dobře. Během dne si dopřejte hlavně ovoce, zeleninu, obiloviny a luštěniny. Receptů na mém blogu www.detoxchutne.cz najdete spoustu. Pokud budete jíst venku, volte veganské restaurace, polévkárny nebo prostě restaurace o kterých víte, že vaří z domácích a sezónních surovin. S lehkostí na těle příjde brzy i lehkost v něm.
9) Vyřvěte se, vybrečte se, klidně si i zanadávejte
Uznávám, že je to někdy divné nebo težké, ale když vás nikdo neslyší vykříčte se, vydupejte, vybrečte. Klidně nadávejte, bouchejte do zdi (jen si u toho neubližte) :) a dostaňte tak ze sebe všechno, co vás trápí. Je lepší vypustit papiňák v bezpečí, než opařit nějakého chudáka, který v nevhodný čas projde kolem.
10) Nastavte si nová pravidla
Jste zničení. Fajn. Nastavení ve kterém jste, asi nefungovalo úplně dobře. Co byste mohli dělat jinak, aby bylo vám i blízkým kolem lépe? Co vám pomůže a uleví? Jak vypadá život, který chcete žít? Sestavte si tabulku cílů, nastavte si pravidelný odreagovací režim. Nikdo nemůže jet věčně na plný plyn. Bookněte si na pevno trénink každou středu, hodinku pohody každé úterý, čas pro práci omezte například do 8 hodiny večer. Řekněte o změně svým blízkým a vylaďte spolu systém tak, aby mohl dlouhodobě fungovat. Hlavně už ale opravdu něco dělejte.
Detox není jenom o jídle. Je o spoustě dalších věcí. Třeba o duševní pohodě.