Ačkoliv vhodné stravování Crohnovu nemoc nevyléčí, může významně pomoci zmírnit její průběh. Právě špatně zvolená strava je totiž častým důvodem, proč lidé s tímto onemocněním trpí nepříjemnými až velmi bolestivými příznaky. Jak se tedy při Crohnově nemoci stravovat?
Crohnova nemoc – co to je?
Jedná se o zánětlivé onemocnění postihující část trávicí soustavy, nejčastěji tenké nebo tlusté střevo. Crohnova nemoc se začíná projevovat už v dospívání, přibližně mezi 15. a 25. rokem. Její původ zůstává stále neobjasněn a stejně tak neexistuje lék či způsob, jak ji zcela vyléčit. Crohnova choroba se projevuje nejčastěji chronickým průjem, bolestmi břicha či křečemi (zejména po jídle), úbytkem na váze a dostavit se může také silná únava, zvýšený tep, horečka či anémie. V případě, že u sebe pozorujete dlouhodobě některé z těchto příznaků či jejich kombinaci, je vhodné navštívit svého lékaře.
Diagnostika Crohnovy nemoci
Základní vyšetření může provést i praktický lékař, při podezření na Crohnovu chorobu je však nutné podstoupit speciální vyšetření. Příznaky, které tato nemoc vyvolává, nejsou bohužel jedinečné, tzn. že se takto mohou projevovat i jiná onemocnění. Hlavním smyslem prováděných vyšetření je tedy vyloučení všech dalších chorob. Z obrazu krve se pozná, zda pacient netrpí anémií, ze vzorku stolice se zjistí, zda u pacienta neprobíhá zánět střeva a případně, zda se v jeho žaludku nevyskytují bakterie. Velmi často se totiž podobně jako Crohnova nemoc projevuje také infekce bakterií Helicobacter pylori. Součástí vyšetření bývá rovněž kolonoskopie a biopsie.
Jak se Crohnova nemoc léčí?
Zcela vyléčit Crohnovu nemoc se dodnes nepodařilo. Cílem léčby je ale dostat onemocnění pod kontrolu, co nejvíce potlačit příznaky a umožnit pacientovi normálně žít. Pacient tedy dostává léky, které mají za cíl zmírňovat příznaky jako bolesti, křeče, průjmy či krvácení. Nejčastěji se pacientům s Crohnovou chorobou předepisují aminosalicyláty, kortikosteroidy a imunomodulátory. Crohnova choroba je proměnlivé onemocnění a je nutné ke každému pacientovi přistupovat velmi individuálně. Je to ale právě správná dieta, která spolu s léky pomáhá pacientovi mírnit příznaky a užívat si života.
Dieta při Crohnově nemoci
Při tomto onemocnění je důležité, aby měl pacient pravidelný přísun všech důležitých živin, které posilují imunitu. Kromě toho je nutné dodržovat pitný režim, díky kterému strava snadněji a rychleji prochází střevy. Doporučuje se jíst menší porce 5-6× denně s 2-3 hodinovou přestávkou. Základem jsou snadno stravitelné potraviny. Při Crohnově nemoci se doporučuje zvýšit konzumaci ryb a mořských plodů, vajec, bílé rýže, banánu či avokáda. Zelenina, ačkoliv je bohatá na nezbytnou vlákninu, je kvůli vysoké dráždivosti střev problematická, stejně tak mléčné výrobky. Crohonova nemoc dieta by také neměla obsahovat alkohol, kávu, čokoládu, kakao a cukry, mastná a kořeněná jídla, polotovary, konzervy, ořechy nebo semínka.
Crohnova nemoc a přírodní léčba
I na Crohnovu chorobu najdeme v přírodě řadu pomocníků. Během této nemoci je velmi důležité, aby měl pacient zdravé střevní prostředí. Doporučuje se proto zaměřit se na doplňky stravy, které podporují střevní mikroflóru. Jedním z takových je i Chioská masticha. Její účinky byly podrobeny několika rozsáhlým vědeckým zkoumáním a na základě jejich výsledků lze říct, že Masticha je velmi účinným pomocníkem při Crohnově chorobě. Má antibakteriální účinky a protizánětlivé účinky a u pacientů, kteří ji pravidelně užívají, dochází brzy k zlepšení jejich zdravotního stavu. Chioská masticha je šikovným pomocníkem při mnoha potížích trávicího ústrojí a pomáhá také při infekci bakterií Helicobacter Pylori, žaludečních vředech či při pálení žáhy.
Foto zdroj: pexels.com