Blogy a blogování jsou skvělá věc, a bylo by nošením dříví do lesa, kdybych nyní začal zdlouhavě vysvětlovat přednosti tohoto způsobu komunikace. Blogy mohou mít různou podobu – to ostatně zde, na Blogerky.cz, vidíte naprosto zřetelně. Jeden je barevný, až trochu přeplácaný barvičkami, jiný uměřený, decentní a elegantní. Jeden si libuje v extravagantním písmu, druhý pracuje s typografií citlivě. A tak bych mohl pokračovat dál. Jedno ale všechny blogy spojuje – kromě textu obsahují také důležité fotografie.
Obrázek za tisíc slov
Článek na blogu bez fotek je na nic. Je to jen holý shluk textu, který nebude dostatečně přitahovat pozornost vašich čtenářů. Takové blogování nemá drajv.
Krást se ale taky nemá. Jestli si myslíte, že jste z obliga, když napíšete k fotografii – kterou jste si někde „vypůjčili“ – popisku: Zdroj: Internet, tak jste na omylu. Nemáte-li svolení autora, není to košer. Co vám zbývá? Vyfotit si potřebné snímky ve vlastní režii.
Že to není tak těžké, potvrdí spousta blogerek. Ten pocit, že kromě vlastního textu dodáte článku také ještě svůj autorský snímek, je prostě k nezaplacení…
Jde to i mobilem. Ale blbě
V prvním díle našeho seriálu o focení si tedy řekneme, jaké jsou vaše možnosti co se fototechniky týče. Co máme všichni a máme to většinou vždy po ruce? Mobil! Ano, můžete fotit mobilem. Moderní smartfouny mají mnohdy až překvapivě kvalitní fotoaparáty, ale… To ještě neznamená, že jsou vhodné na všechno. Fotomobily mají v drtivé většině široké ohnisko záběru, které se nehodí například pro focení produktů nebo portrétů. Až budete přemýšlet, proč jsou obličeje na vašich snímcích tak nepřirozeně zdeformované, vzpomeňte si na tento článek. Foťáky v mobilu si také neumí poradit s nedostatkem světla, a v podobném duchu bych mohl pokračovat dál. Bude to tedy chtít opravdový fotoaparát.
Foťáky do kapsy
Nejnižší třídou foťáků jsou kompakty. Oproti fotomobilům se liší hlavně přítomností zoomu, čili objektivu, který vám umožní „přibližování“. Zároveň ale jde o skladné aparáty, které vám v kabelce místo nezaberou a můžete je mít stále u sebe.
Jedním z nejmenších kompaktů je nový Nikon Coolpix S02. S velikostí platební karty a elegantním designem vám neudělá ostudu ani v lepší společnosti. V tomto případě může fotoaparát působit i jako doplněk šperků.
Stylové kompakty s kovovým tělem jsou zpravidla vyráběné vždy v několika barvách, takže byste, milé dámy, neměly mít problém sladit je se svým oblíbeným outfitem. Zároveň lze na trhu najít také odolné outdoorové aparáty pro vášnivé cestovatelky či sportovkyně. Takový foťák má stále kapesní rozměry, ale můžete se s ním bez jakýchkoliv úprav potápět, fotit a natáčet video pod vodou, nevadí, když vám spadne na zem, má vestavěný přijímač GPS i bezdrátové Wi-Fi.
O Nikon Coolpix AW100 rozhodně strach mít nemusíte – odolá vodě až do hloubky 18 metrů, a když vám spadne z výšky dva metry, nic se mu nestane.
A pokud se snad nejraději zasněně koukáte na hvězdy, chtělo by to něco s fakt dlouhým zoomem. Takovéto digitální kompakty se už sice trochu podobají zrcadlovkám, tudíž nejsou tak skladné jako jejich placatí kolegové, nicméně dohlédnete s nimi skutečně velmi daleko.
Nikon Coolpix P520 má objektiv s úctyhodným rozsahem 24–1 000 mm! Tedy od širokoúhlého záběru až po extrémní teleobjektiv. Můžete si jej pořídit buďto ve „fotografické“ černé barvě nebo v elegantním provedení bordó/černá, případně tmavě stříbrná s černými doplňky.
Nikon 1 je jednička
Zlatou střední cestu mezi kompakty a top kvalitou, tedy digitálními zrcadlovkami, představuje systém Nikon 1. Jde o foťáky, které jsou jen o něco větší nežli běžné kompakty, mají však větší snímač a tedy i lepší obrazovou kvalitu a – podobně jako zrcadlovky – umožňují výměnu objektivů. Zkrátka vyšší dívčí…
Nejmenší a nejlevnější z rodu Nikon 1 – model S1 – fotí stejně dobře jako jeho dražší kolegové.
Foťáky konceptu Nikon 1 umožňují podle vzoru zrcadlovek také další vychytávky. Například připojení výkonnějšího externího blesku nebo pořádného mikrofonu pro kvalitní zvuk vašeho videa. Ostatně video zvládají „jedničky“ na velmi vysoké úrovni.
Blogerky, vy jste ještě nezačaly natáčet pro váš blog videa? To ale děláte chybu – video je další level blogování, ke kterému nutně musí každá dobrá blogerka jednoho krásného dne dospět.
Nikon 1 V2 s „videoobjektivem“ a externím mikrofonem představuje skutečně vychytanou poloprofesionální kameru. „Obyčejnému“ focení vám ale ani tak samozřejmě nic nebrání.
Top-class – zrcadlovky
Nejvyšší úroveň, to jsou digitální zrcadlovky. Každá zrcadlovka ale není foťák pro profíky, jak se lidé často mylně domnívají. Je to asi tak fifty/fifty – polovina aparátů se řadí do amatérské kategorie, druhá půle mezi profesionální techniku. Takže ne, že by nebyly dostupné běžnému smrtelníkovi…
K čemu je vlastně dobrá taková digitální zrcadlovka? V čem je lepší než kompakty? Vždyť je drahá, velká a hlučná, nebo ne? Ano, zrcadlovky jsou opravdu dražší nežli všechno, co jsem doposud vyjmenoval, jsou také větší a vypnout zvuk u nich jako u kompaktu fakt nejde. Pro náročné uživatele však výhody jednoznačně převládají. Primární je vynikající obrazová kvalita. Ta je daná velkým snímačem a kvalitními objektivy. Díky tomu můžete fotit bez blesku v přítmí bez toho, aby se zhoršila kvalita fotek.
Vynikající amatérská digitální zrcadlovka Nikon D5200 s displejem na otočném a výklopném kloubu.
Protože jsou zrcadlovky modulární, lze u nich vyměňovat objektivy. Můžete použít vždy ten nejlepší objektiv pro tu kterou focenou scénu – nemusíte se omezovat na jeden vestavěný univerzální objektiv jako u kompaktů.
Škála dalšího příslušenství je ale mnohem širší nežli prostor pro tento článek. K zrcadlovkám si například můžete pořídit výkonné externí blesky, pomocí kterých si třeba doma v kuchyni uděláte improvizované studio pro focení módy nebo třeba jen kosmetických balíčků.
Nejvyšší model amatérských zrcadlovek Nikonu, to je D7100 – pište Ježíškovi už teď :-)
Problematika digitálních zrcadlovek je složitější než u jiných fotoaparátů, proto se jim budeme věnovat i příště v některém z dalších pokračování našeho Focení na blog s Nikonem.
Další podrobné informace o fotoaparátech Nikon najdete na webu Nikon.cz nebo Nikonblog.cz
Petr Lindner
Nikonblog.cz