Mohlo by se zdát, že grafický tablet ocení jen profesionální grafici. Ve skutečnosti má však daleko širší využití – můžete na něm pohodlně psát, kreslit nebo upravovat fotografie. A to se stejnou lehkostí, jako kdybyste používali tužku, štětec nebo pero.
Co je grafický tablet?
Když se řekne tablet, téměř každý si představí přenosný počítač s dotykovou obrazovkou. Avšak grafický tablet je něco docela jiného. Jedná se o tzv. vstupní polohovací zařízení, které v podstatě zastává funkci počítačové myši. Na rozdíl od ní vám ale umožňuje tvořit mnohem preciznější díla, a to s minimálním úsilím.
Jak grafický tablet vypadá?
Grafický tablet se skládá z vlastního zařízení s dotykovou obrazovkou a pera neboli stylusu. Na něm si můžete všimnout tlačítek, z nichž jedno představuje pravý klik a druhé přídavnou funkci. Samotný tablet má kromě aktivní oblasti, na kterou se stylusem kreslí, také ovládací prvky sloužící k aktivaci dalších funkcí a grafických programů. Nejčastěji je využijete pro přibližování a oddalování obrazu, změnu velikosti štětce nebo pro přechod mezi vrstvami.
Není všechno zlato, co se třpytí
Jednou z mála nevýhod grafického tabletu je, že nedokáže fungovat samostatně, ale musí být připojen k počítači. A to buď přes USB kabel, nebo wi-fi připojení. Levnější tablety navíc postrádají zobrazovací displej, takže výsledek své práce vidíte pouze na obrazovce počítače, což pro vás zpočátku může být matoucí.
Pro koho je grafický tablet vhodný?
Z výše uvedeného vyplývá, že grafický tablet ocení všechny kreativní duše, které chtějí své dílo vytvářet přímo v digitálním světě, nikoli na papíře nebo na plátně. Ať už se jedná o fotografy, grafiky, nebo třeba blogery, tablet jim jejich koníčka či práci významně usnadní. Pomocí něj mohou psát poznámky, editovat pořízené snímky, vytvářet grafické návrhy nebo tvořit počítačové animace.
Jak pracovat s grafickým tabletem?
Kouzlo grafického tabletu tkví v práci se stylusem. Na rozdíl od myši je stylus přesnější, díky čemuž docílíte mnohem větší citlivosti a jednotlivé tahy nejsou tak kostrbaté. Zautomatizovat si ovládání pera sice vyžaduje čas a dostatek trpělivosti, výsledek ale rozhodně stojí za to.
Největší rozdíl mezi myší a perem je v úchopu. Zatímco myš svíráte celou dlaní, stylus držíte mezi palcem a ukazováčkem stejně jako klasické pero. Grafický tablet pozná, jak velký tlak na stylus vyvíjíte a přizpůsobí tomu tloušťku čáry. Ten nejlepší tablet na kreslení s pokročilým zpracováním pozná i intenzitu a směr náklonu pera.
Jak vybrat grafický tablet?
Při výběru grafického tabletu je zásadní správná volba velikosti. K dostání jsou malé, střední a velké tablety, jejichž rozměry se pohybují od 4" × 5" do 18" × 12". Zatímco malá zařízení využijete k retušování fotografií, ta velká jsou ideální pro seriózní profesionální práci. Začátečníkům se většinou doporučuje vydat se zlatou střední cestou a práci s grafickým tabletem si nejprve pořádně osahat.
S výběrem toho pravého grafického tabletu vám pomohou také recenze ověřených uživatelů na Heurece. Porovnejte mezi sebou nabídky několika e-shopů a vyberte si tu, která přesně splňuje vaše požadavky.